22 септември 2018

Вторият концерт на Рахманинов за пиано и оркестър


Снощи отново слушах втория концерт на Рахманинов за пиано и оркестър на живо.

Това е концертът, който ме въведе в класическата музика. Беше през ранните години на студентството ми. Преди онова събитие имах контакт с класиката само посредством барокови композитори като Вивалди и Телеман, и епизодично слушане на Шопен, Лист, Менделсон. Не познавах Бах, гледах лекомислено на Моцарт.

Преживяването през онази юнска вечер бе толкова силно, че ме убеди търпеливо и по възможност систематично да слушам класическа музика.

Преповторното слушане на този концерт, отново и отново, не го износва, а той остава тъй убедително красив, както и в началото. Но същевременно и по-богат, разкривайки нови детайли и нюанси с всяко изпълнение. (Впрочем може би тук се крие едно от убедителните предимства на класическата музика: в това че две изпълнения не се различават едно от друго експлицитно, и въпреки това имплицитно разликата е тъй велика!)

Рахманинов е бил 28-годишен при завършването му. Сигурно има нещо блажено в тази възраст. Усетили сме бремето на битието, но няма и нотка от умора или пък досада от него. Може би само малко тъга.

Това тук е едно от любимите ми изпълнения. Със засилена динамика и контраст, а виртуозността е съчленена като че ли с пред-съзнателна, наивна непринуденост.

31 август 2018

Voi che sapete...


Песента на Керубино от Сватбата на Фигаро:

Voi che sapete che cosa è amor...
Вие [жените], които знаете какво е любовта...

Наскоро осъзнах, че това е песента, която пее Лизи в 5-ти епизод от чудесните серии (от 1995) на BBC по Гордост и предразсъдъци на Джейн Остин.

Впрочем в ролята на Лизи е една невероятно фина и одухотворена актриса и жена - Дженифър Ийли.

15 август 2018

И отново Humble Pie!


И едно зашеметяващо парче на Humble Pie, годината е 1970.
Bang!

Само като си помисля, че допреди 5 години не знаех кой е Стив Мариот. А имах претенцията, че познавам добре британския блус-рок.


Vibrations flow, things will have to change


Едно разкошно парче от The Move: Field of People. Годината е 1970.

Умопомрачителна версия на песен на малко известната американска група Ars Nova.

25 юли 2018

The Move


Тези дни открих една нова, непозната за мен рок-група от онези хубави дни, които бележат прехода от 60-те към 70-те години на миналия век. Групата се казва The Move и на първо слушане е твърде еклектична, напомня донякъде на The Beatles от периода на Sgt. Pepper, като наред с това се чуват и нюанси, които носят асоциации ту с Yardbirds, ту с Procol Harum.

На второ слушане обаче тази еклектика, съчетана с един фриволно наивистки момент в звученето, се смекчава и групата започва да се чува по-органично и да носи радост.

The Move са много интересни в музикално отношение. А и са показателни за стила на епохата също и с това, че последното тяхно превъплъщение от 1971 дава началото на Electric Light Orchestra.

09 юли 2018

В болка по искреността


'Пръв Адам Смит постави разума в служба на интереса; понастояшем чувството също е поставено в служба на интереса. В хода на това по-късно развитие, понятието за искреност е изкормено от целия му смисъл. В настоящата "култура" малко хора ги е грижа да различават - а и всъщност малко са в състояние да различават - между искреност и показна искреност, по същия начин, по който малко различават между религиозна вяра и съблюдавана религиозност. На повдигащия съмнение въпрос: Това истинска вяра ли е? или Това истинска искреност ли е? ще получим само празен поглед. Истина? - Та какво е това? Искреност? - Разбира се, че съм искрен, не го ли казах вече?'

Кутси, Дневник на една лоша година

07 юли 2018

1971


Нещо много любимо - от несравнимата, неповторима и неизбежима 1971:

Brotherhood of Breath

16 юни 2018

Симфония №6, Пасторална


Пасторалната симфония на Бетовен съм я слушал десетки пъти. Снощи обаче я чух за пръв път на живо.
И сякаш я чух за пръв път. Останах просто зашеметен.

06 юни 2018

Квадратът (The Square) 2017


Квадратът (2017), реж. Рубен Йостлунд

Добър филм.
Филм за фалша в сърцето на самата социална ангажираност на изкуството, филм за фалша на политическата коректност. Филм за отчуждението, за социалното разслоение, с една дума казано, филм за аномията. Аномия е термин, който по никакъв начин не бива да се свързва с отсъствието на юридически норми или пък дори на умело социално инженерство. Аномията е свързана със социална атомизация  и отсъствието на чувство на човешка солидарност; липси, които в екзистенциален план са натоварени с преживяването на дефицит на смисъл.

19 април 2018

Blues & Roots


Тази седмица слушам Blues & Roots (1959) на Чарлз Мингъс и не мога да се нарадвам.

Слушайки се питам: Та има ли други корени освен блуса?

 Съгласно думите на Мингъс: Blues can do more than just swing.

Чуйте албума: тук.

23 март 2018

Кутси за университетите


Винаги е имало доза лъжа в това, че университетите са самоуправляващи се институции. Но онова, което университетите претърпяха през 80'те и 90'те бе наистина срамно, когато под заплахата фондовете им да бъдат орязани, те си позволиха да бъдат превърнати в бизнес предприятия, в които професорите, които преди провеждаха своите изследвания в суверенна свобода, се превърнаха в изтормозени чиновници, принудени да изпълняват норми под надзора на професионални мениджъри. Дали предишната власт на професориата някога ще бъде възстановена, подлежи на сериозно съмнение. [...]

Ако духът на университетите следва да оцелее [...], същинските университети вероятно ще трябва да се преселят в домовете на хората и да издават дипломи, чийто единствена стойност ще бъде имената на учените, които полагат подписа си.


Дж. М. Кутси, Дневник на една лоша година


* Преводът на пасажа е мой. В българския превод на Иглика Василева от 2011, някои от нюансите са се загубили.

20 март 2018

Orfeo на Монтеверди


Тези дни слушам Орфей на Клаудио Монтеверди (1607), която е считана за една от първите опери или favola in musica. 

Невероятно очарователна: има нещо ренесансово - мадригално и напевно, което обаче е съчетано с музикална орнаментика, която вече говори за настъпващия барок.

Същинско удоволствие. Ето една чудесна постановка: L'Orfeo.