Сибиу, на немски
Херманщад, на унгарски
Нагисебен, е чудесен град в Трансилвания, днешна Румъния със запазен исторически център, който датира още от 13-14 век.
Сибиу е бил основен град в
Зибенбюрген (така нареченото
Седемградие), което е всъщност немско-езичното име на Трансилвания и бележи областта на север от Карпатите, в която немски заселници от Саксония започват да строят укрепени градове за да се предпазят от монголските и по-късно османските нашествия.
В хода на историята си Сибиу е бил част от Унгарското кралство, по-късно – столица на независимото Трансилванско княжество, за кратко време васал на Османската империя; по-късно, в края на 17 век областта е интегрирана в Хабсбургската и съответно Австро-унгарската империя, а едва от 1918 е част от Румъния.
Още от Средновековието градът е бил търговски, културен и църковен център, приютявал е зад градските си стени 19 занаятчийски гилдии и три различни етноса – немци, унгарци и власи (румънци).
До ден днешен градът пази мултикултурното си очарование, като по много специфичен начин съчетава в старата си част известна архитектурна строгост и резервираност, останала от времената на църковната Реформация, с изисканото великолепие, присъщо на Хабсбургската епоха.